Tržby obchodů rostly o 6,1 %. To je úžasné číslo.

Překvapivě dobrý maloobchod oddaluje další snížení úrokových sazeb

Český statistický úřad dnes zveřejnil data o vývoji březnového maloobchodu. Trh očekával růst o 2,7 %, ve skutečnosti ale tržby obchodů rostly o 6,1 %. To je úžasné číslo.

Ukazuje se, že se ekonomika zotavuje. Maloobchod po velmi špatném roce 2023 roste už čtvrtý měsíc v řadě.

Může za to nižší inflace. U té se počítalo s poklesem, ale ne s tak velkým, jako nakonec přišel. Po dlouhém období tak rostou mzdy i v reálném vyjádření. Zkrátka mzdy rostou rychleji než inflace. Lidé tak mají najednou pocit, že se mají lépe a více utrácí.

To je efekt, se kterým se vloni počítalo jako s důvodem, proč ekonomika v roce 2024 ukončí recesi. Mezitím ale přišel strach z problémů německého průmyslu, který se k nám přeleje. Hodně lidí proto revidovalo očekávání směrem dolů. Nicméně pokud budou i další měsíce v maloobchodě takto dobré, bude tento vliv silnější než průmysl a můžeme se v očekáváních vrátit tam, kde jsme původně byli.

Kdo za to může?

Může za to ČNB. Té se podařilo zkrotit inflaci rychleji, než se myslelo. Všechna ta kritika, kterou jsme vloni slýchali na adresu ČNB, byla nepravdivá. ČNB byla úspěšná. Nicméně objevují se hlasy, že za to může nějaký konkrétní politik. Ne, politici se jen vezli. Inflaci má na starosti ČNB.

Jak vypadá větší detail?

Když se podíváme na statistiky z většího detailu, vidíme, že můžeme rozdělit prodejny na specializované a nespecializované. Nejvíce ze specializovaných rostly tržby v prodejnách s kosmetickými a toaletními výrobky. Ty rostly meziročně o 27,4 %. To je neuvěřitelně hodně. Zdá se, že lidé odkládali nákupy věcí, které nejsou nutné hodně dlouho. Mezitím všechny parfémy a lepší kosmetika došly. V nespecializovaných prodejnách s převahou nepotravinářského zboží se tržby zvýšily o 17,1 %. I tady se ukazuje, že lidé kupují to, kde se v loňském roce omezili.

Další položkou, kterou šlo odložit, byla auta. Tržby za ně v březnu vzrostly o 5,3 %. To je také velmi hezké číslo.

Co to znamená pro centrální banku?

Data jsou tak dobrá, že mohou centrální banku zaskočit. Když se ekonomice daří, nebudou chtít centrální bankéři výrazně snižovat úrokové sazby. Zase se bude mluvit o tom, že je zde větší riziko z opětovného růstu cen. Zdá se, že úrokové sazby budou proto klesat pomaleji. Nelze dokonce vyloučit, že po nějaký čas nepoklesnou vůbec.

Výnosy dluhopisů tak budou držet stávající výnosy, nebo jen velmi mírně klesnou.

Vladimír Pikora

hlavní ekonom CFG

+420 776 888 228
vladimir.pikora@cfg.cz

Mohlo by vás zajímat

Český statistický úřad dnes zveřejnil data o květnových spotřebitelských cenách. V meziročním porovnání se ukazuje, že o co jdou jedny položky …

Průmysl stále padá Český statistický úřad dnes zveřejnil data. Průmyslová produkce v dubnu meziročně reálně klesla o 0,4 %. Bylo to …

Tržby v maloobchodě se v dubnu reálně meziročně zvýšily o 5,3 % a meziměsíčně stagnovaly. To znamená, že růst maloobchodu …