Spotřebitelské ceny v prosinci vzrostly meziročně o 6,9 %

Bez započtení vlivu „Úsporného tarifu“ do indexu spotřebitelských cen v roce 2022 by ale meziroční cenový růst dosáhl hodnoty 4,2 %. Toto je číslo, které bychom měli brát jako hlavní, a to porovnávat se zahraničím. Setrvalý tlak na zpomalování inflace bude pokračovat. V lednu klesne inflace kvůli vysoké srovnávací základně dokonce výrazně. Je tu šance, že se dostaneme i pod 3 %. V eurozóně mezitím inflace nabírá dech. Je tedy možné, že v lednu se inflace v ČR a eurozóně potkají.

Nižší inflace ekonomice pomůže. Začnou růst reálné mzdy. Lidem zůstane více peněz v peněžence. Budou více utrácet, čímž podpoří dnes slabou poptávku. Rostoucí poptávka se následně projeví ve vyšším růstu hrubého domácího produktu. Inflace bude v dalších měsících klesat a je dost možné, že se během roku dotkne hladiny 2 %, což je cíl centrální banky. To znamená, že se centrální bance otevře prostor pro výrazné snížení úrokových sazeb. To by znamenalo i další zlevnění hypoték. Pokles krátkodobých úrokových sazeb pod 4 % by mě nepřekvapil.

Vzhledem k tomu, že už známe vývoj ve všech měsících roku 2023, můžeme vypočítat i průměr za celý rok. Průměrná míra inflace za celý rok 2023 byla 10,7 %. To je šílené číslo. Bylo však způsobeno především dozvukem růstu cen energií a postupně zdražujícími potravinami. Na tomto čísle můžeme pozitivně vnímat jen to, že rok před tím byla celoroční inflace o 4,4procentního bodu výš.

Inflace v prosinci

Prosinec byl v meziročním vyjádření zajímavý tím, že ceny potravin začaly zpomalovat svůj růst.

Ceny ovoce zdražily „jen“ o 5,8 %, zatímco v listopadu rostly ještě o 8,4 %. Máme tu dokonce i pokles. Klesly především ceny polotučného trvanlivého mléka, a to o 28,3 %. To je dozvuk jednak klesajících cen od zemědělců a jednak mediálního tlaku, že mají maloobchodní řetězce nehorázné marže.

Na meziroční růst cenové hladiny měly v prosinci největší vliv ceny v oddíle bydlení, kde vzrostly ceny nájemného o 7,3 %. Ceny vodného vzrostly o 16,3 %, stočného o 26,9 %, elektřiny o 142,4 % a tepla a teplé vody o 24,2 %. To je zdroj inflace. Jakmile přestanou energie růst, budeme již v pohodě.

Vladimír Pikora

hlavní ekonom CFG

+420 776 888 228
vladimir.pikora@cfg.cz

Mohlo by vás zajímat

Český statistický úřad dnes zveřejnil data o květnových spotřebitelských cenách. V meziročním porovnání se ukazuje, že o co jdou jedny položky …

Průmysl stále padá Český statistický úřad dnes zveřejnil data. Průmyslová produkce v dubnu meziročně reálně klesla o 0,4 %. Bylo to …

Tržby v maloobchodě se v dubnu reálně meziročně zvýšily o 5,3 % a meziměsíčně stagnovaly. To znamená, že růst maloobchodu …