Nezaměstnanost klesá. Zaměstnavatelé ale hledají lidi bez vzdělání

Úřad práce ČR dnes zveřejnil podíl nezaměstnaných osob v ČR. Nezaměstnanost poklesla z březnových 3,7 % na dubnových 3,6 %. Před rokem ale nezaměstnanost činila jen 3,3 %. Meziměsíčně se tedy situace zlepšila, zatímco z meziročního hlediska je horší.

Je ovšem otázkou, zda lze o nezaměstnanosti na úrovni 3,6 % mluvit jako o zhoršení, protože takto nízká nezaměstnanost je stále nezdravá. Ekonomika by potřebovala nezaměstnanost alespoň o jeden procentní bod vyšší. Ta stávající totiž ukazuje, že je po zaměstnancích obrovský hlad. To vytváří tlak na růst mezd, což zase roztáčí inflační spirálu. V boji s inflací by tedy potřebovala ekonomika nezaměstnanost vyšší.

Neberou se ti nejlepší

Nízká nezaměstnanost se negativně projevuje i v tom, že si zaměstnavatelé nemohou vybírat mezi uchazeči o pracovní místa. Když na pohovor přijde jen jeden kandidát a firma nutně nového zaměstnance potřebuje, nemůže si příliš vybírat. To se pak negativně projevuje v produktivitě práce. Neberou se ti nejlepší, ale ti, kteří zrovna jsou.

Počet volných pracovních míst je stále o desítky tisíc vyšší, než je množství uchazečů o zaměstnání. To je jasný převis poptávky po lidech nad nabídkou, divný výsledek nedávné recese. Za recese by naopak neměly být pracovní místa. Jediné důsledky recese tedy vidíme v tom, že je letos méně volných míst než před rokem.

Z pohledu regionů je nejvyšší nezaměstnanost v Karviné (8,3 %) a v Mostě (7 %). Obecně by šlo říct, že nezaměstnanost je vyšší v celých Sudetech. Naopak nejnižší je na Praze – Východ (1,5 %).

Od montoven k službám

Struktura volných pracovních míst je žalostná. U 71,7 % z nahlášených volných pracovních míst zaměstnavatelé poptávají uchazeče se základním či nižším vzděláním. Ekonomika tak volá po imigrantech, kteří by tyto pozice obsadili. Bohužel tyto pozice nejsou tím, co moderní ekonomika potřebuje. Potřebujeme vyšší přidanou hodnotu. Musíme změnit strukturu ekonomiky od skladů a montoven ke službám, protože na nich stojí budoucnost.

Výhledově lze čekat nezaměstnanost nižší. Zaprvé se pozitivně projeví sezónní práce a zadruhé poroste ekonomika.

Vladimír Pikora

hlavní ekonom CFG

+420 776 888 228
vladimir.pikora@cfg.cz

Mohlo by vás zajímat

Nemám rád, když se někde píše, že jsme jako postsocialistická země nějací horší a méněcenní než národy od nás na …

Spotřebitelské ceny meziročně vzrostly o 2,9 %, což je o 0,9 procentního bodu více než v březnu. To je nepříjemná …

Překvapivě dobrý maloobchod oddaluje další snížení úrokových sazeb Český statistický úřad dnes zveřejnil data o vývoji březnového maloobchodu. Trh očekával …