Ceny dluhopisů prý padají kvůli slabé koruně. Je to pravda?

Čtu v médiích názory, že investoři opouštějí české státní dluhopisy ve strachu, že když Česká národní banka (ČNB) už nebude bránit korunu intervencemi, je pro ně český dluh příliš rizikový. Myslím si ovšem, že ze zcela okrajového argumentu se dělá argument hlavní, který zní hezky v titulku.

Ano, výnosy státních dluhopisů během posledního měsíce vzrostly zhruba o půl procentního bodu. Takže když si stát dnes půjčí miliardu, zaplatí za ni o pět milionů více. To je sice velmi špatná zpráva, ale nejde o nic dramatického. Státní rozpočet je dnes v tak ohromných problémech, že se tento ztratí.

Názor, že se kvůli možnosti oslabení koruny staly české dluhopisy rizikovými, je hodně nafouklý. Ano, koruna může oslabit. ČNB totiž řekla, že intervence ukončí. Zároveň s tím ale oznámila, že bude chtít snížit devizové rezervy, protože jsou vzhledem k HDP jedny z nejvyšších na světě. A to jde proti sobě. ČNB tím říká, že prodejem devizových rezerv stejně intervenovat bude. Takže představa nějakého prudkého oslabení koruny je naivní. ČNB v boji s inflací potřebuje naopak korunu silnou.

Někteří investoři tvrdí, že spekulanti kvůli nejistotě utíkají od dluhopisů k akciím, protože akcie jsou při ekonomickém ochlazení pojistkou. Ani to ale není pravda. Domnívám se, že to říkají především lidé, kteří do dluhopisů nikdy neinvestovali. V době ochlazení jsou na tom dluhopisy naopak mnohem lépe než akcie. Centrální banky totiž snižují své úrokové sazby, což dluhopisům pomáhá.

Všechno je jinak

Všechny zmíněné argumenty jsou podle mě okrajové. Hlavním důvodem, proč výnosy dluhopisů rostou, je globální vývoj, který změnil náhled na úrokové sazby americké i evropské centrální banky. Mnoho investorů počítalo s tím, že růst úrokových sazeb končí. Nicméně hlavní centrální banky se stále bojí inflace a nadále urputně zvyšují úrokové sazby. Je dokonce možné, že sazby zvýší znovu, což je podle mě vzhledem k dezinflačnímu trendu přehnaně vystrašené. Ale dobrá, dejme tomu.

Očekávání globálního zvýšení sazeb se propisuje rovněž do očekávaného chování ČNB. Investoři počítají s tím, že ČNB letos sníží své úrokové sazby ještě dvakrát a během roku 2024 mnohokrát. I podle mě úrokové sazby ČNB během příštího roku klesnou. Jen si nejsem jistý s tím, že budou klesat již letos. Myslím, že mnoho lidí se dnes přiklání k mému názoru, ačkoli ještě před měsícem viděli věc jinak. A to je důvod, proč výnosy dluhopisů rostou. Takže žádné drama, jak líčí novinové titulky. Drama ČNB nedovolí. Má na to hodně silný arzenál.

V příštím roce může koruna ještě mírně oslabit. To ale českého investora nemusí trápit. To, že úrokové sazby nyní rostou, znamená, že se prodloužilo období, kdy má smysl nakupovat dluhopisy a uzamknout si období slušných výnosů na řadu let. Za rok výnosy poklesnou a už nebude tak jednoduché najít dluhopis se zajímavým výnosem.

Vladimír Pikora

hlavní ekonom CFG

+420 776 888 228
vladimir.pikora@cfg.cz

Mohlo by vás zajímat

Česká národní banka (ČNB) se ve čtvrtek rozhodla snížit své úrokové sazby o půl procentního bodu. To znamená, že hlavní …

Včera se v Praze konala ekonomická událost roku. Proběhla zde totiž veřejná přednáška argentinského prezidenta Javiera Mileie. Snad každý národohospodář sleduje …

Francouzské finanční trhy padají. Investoři vidí velké riziko v tom, že se francouzský prezident Emanuel Macron rozhodl vyvolat předčasné volby. Průzkumy …